Ceny ropy pokračují na začátku nového týdne v růstu. Podporuje jejich oslabení dolaru stejně jako nedostatek nabídky na trhu, což vykompenzovalo obavy z recese a očekávání, že nové rozsáhlé protipandemické restrikce v Číně opět sníží poptávku.
Barel (159 litrů) americké ropy WTI se srpnovým kontraktem se v pondělí v 7:54 SELČ prodával po 99,03 USD (98,45 eura). To bylo o 1,44 USD nebo o 1,48% více ve srovnání s pátečním (15. 7.) koncem obchodování na newyorské komoditní burze. Srpnový kontrakt na WTI si v pátek připsal 1,81 USD nebo kolem 1,9 % a uzavřel na 97,59 USD za barel. Za celý týden se však oslabil téměř o 7%.
Zářijový kontrakt na severomořskou ropnou směs Brent se v pondělí v 7:55 SELČ prodával s plusem 1,65 USD nebo 1,63 % po 102,81 USD za barel. V pátek zdražil o 2,10%.
Oba referenční druhy ropy zaznamenaly v uplynulém týdnu nejprudší pokles cen přibližně za 1 měsíc. Důvodem byly obavy z recese, která sníží poptávku stejně jako šíření onemocnění COVID-19 v Číně.
Nabídka na trhu však zůstává nízká, což podporuje ceny černého zlata. Návštěva amerického prezidenta Joea Bidena v Saúdské Arábii nepřinesla žádný slib týkající se nárůstu dodávek ropy. Biden chce, aby producenti v Perském zálivu zvýšili těžbu, aby pomohli zmírnit tlak na ceny ropy, a tím i inflaci.
Globální trhy se tento týden soustředí na to, zda Gazprom obnoví dodávky plynu do Evropy přes plynovod Nord Stream 1. Jeho údržba by měla skončit ve čtvrtek (21. 7.). Vlády, firmy a experti se však obávají, že ruský koncern pro válku na Ukrajině neobnoví dodávky v plánovaném termínu. To by tvrdě zasáhlo Německo, které je čtvrtou největší světovou ekonomikou, a zvýšilo by riziko recese.