Sobota, 27 dubna, 2024
aktualne

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při sjednávání hypotéky

Chystáte se žádat o hypotéku? Pak byste měli vědět, že existuje několik skutečností, které mohou na vaši žádost mít neblahý vliv. Proto jsme se odborníků zeptali na nejčastější chyby, kvůli kterým může v krajním případě dojít až k zamítnutí žádosti o hypoteční úvěr. Podívejte se na ně a pojistěte si výhodnější podmínky úvěru i hladké schválení vaší žádosti.

1. Nedostatečná finanční rezerva

Žádný bankovní, ale ani nebankovní poskytovatel vám neschválí hypotéku, která by pokryla kompletní kupní částku vámi vybrané nemovitosti. V návaznosti na určité podmínky musíte vždy bance složit takzvanou jistinu ve výši 10 až 20 % z celkové hodnoty nemovitosti. Je však potřeba mít stranou finanční rezervu nejen pro tyto účely, protože je možné, že budete v rámci zařizování hypotečního úvěru potřebovat uhradit i další výdaje.

S menšími několikatisícovými výdaji vám může rychle a efektivně vypomoci třeba moderní půjčka na tomto odkazu: https://razdvapujcka.cz/. Mezi takové položky patří například poplatek za odhad ceny nemovitosti nebo správní poplatek za vložení zástavního práva do katastru nemovitostí.

2. Unáhlený výběr věřitele

Až překvapivě vysoké procento lidí, kteří žádají o hypotéku, se ani nepokouší hledat nejvýhodnějšího věřitele a rovnou nakráčejí k bance, u níž mají své běžné bankovní účty, kreditní karty nebo jiné půjčky a úvěry. Přitom to, že jste u provozovatele svých stávajících bankovních produktů spokojení, vůbec neznamená, že tomu tak musí být i při sjednávání nových služeb.

Je potřeba si uvědomit, že hypoteční úvěr je dlouhodobou záležitostí, na které lze prodělat stejně jednoduše jako ušetřit. A to až desetitisíce. Proto, chcete-li, aby vaše hypotéka patřila mezi ty výhodnější, je nutné činit informovaná rozhodnutí. Stačí si vyhledat nabídky různých hypoték a vzájemně je porovnat. Možná budete překvapení, jak velké rozdíly mezi nimi najdete.

3. Nízké kreditní skóre

Kreditní skóre neboli bonita je údaj, který vypovídá o míře rizikovosti každého bankovního klienta při splácení půjček. Tuto hodnotu si pomocí takzvaného skóringu ověřují bankovní i nebankovní věřitelé, a je jedno, jestli jde o hypotéku, nebo jste si vybrali krátkodobější úvěr, jakým je třeba půjčka online.

Bonita do značné míry ovlivňuje to, jak výhodné podmínky vám věřitel v rámci úvěru nabídne. Proto by se rozhodně neměla podceňovat.

4. Předčasný podpis rezervační smlouvy

Výběr domu je neodmyslitelnou součástí celého procesu. Proto je pochopitelné, že jakmile najdete ten pravý, o němž se dá říci, že jste se do něj zamilovali, chcete udělat maximum pro to, aby se z něj stal váš domov a aby vás v jeho koupi nikdo nepředběhl. Je však potřeba zachovat klid a nespěchat s podpisem závazné rezervační smlouvy.

Banka by vám totiž nemusela úvěr schválit buď vůbec, nebo ne v požadované výši. Rezervační smlouvu byste pak museli rušit, což ale často obnáší i nemalý poplatek. Je proto vždy lepší nejprve jednat s bankou o výši úvěru, která se určuje na základě odhadní ceny nemovitosti, nikoliv podle ceny prodejní.

5. Nízká úroková sazba není všechno

Patříte-li mezi žadatele, kteří by si svou hypotéku rádi vybírali na základě nejnižších hodnot úrokové sazby, musíme vás varovat. Nemusí se to totiž vždycky vyplatit. Ve finále totiž může jít o to, že abyste na výhodnou nabídku vůbec dosáhli, budete si u věřitele muset sjednat či zakoupit také další služby.

Nejčastěji se jedná o nejrůznější pojištění a finanční produkty, které s vámi požadovanou hypotékou nemají, co do činění. Na první pohled vám tak může připadat, že ušetříte na úrocích, ovšem ve skutečnosti si naopak připlatíte za služby, které nechcete ani nepotřebujete.

Zakopaný pes ale může být i ve skrytých poplatcích závratných částek za úkony, které jsou jinde zpoplatněné o dost mírněji. Jde kupříkladu o poplatek za předčasné splacení, mimořádnou splátku nebo naopak žádost o odložení splátky v případě neočekávaných závažných okolností, jako je ztráta zaměstnání či dlouhodobější pracovní neschopnost.

6. Nestálý příjem

Banky při posuzování vaší žádosti o hypotéku nezajímají vaše sliby. Hovořit musí jasná a prokazatelná data, jejichž doložení po vás poskytovatel úvěru požaduje. Abyste pro věřitele působili co nejvěrohodněji, není ani tak nutné, aby vaše měsíční příjmy dosahovaly nějak závratných sum. Co je ale přímo podmínkou pro získání výhodné hypotéky, je příjem stálý.

Splňujete-li všechny ostatní podmínky pro schválení žádosti o úvěr a navíc máte stálý hlavní zaměstnanecký pracovní poměr na dobu neurčitou, dalo by se říci, že jste pro věřitele potenciálním dlužníkem snů. Zapomenout ale nesmíme ani na společně posuzované osoby ve vaší domácnosti. Ty by na tom v ideálním případě měly být stejně.

7. Požádejte o pomoc odborníky

Výhodnou hypotéku si můžete sjednat i v případě, že se ve finančním prostředí pohybujete stejně obratně jako slon v porcelánu. Je ale potřeba si přiznat, že si nevíte rady, a požádat o pomoc ty správné lidi. Každý solidní věřitel vám nabídne služby hypotečních poradců. Odborné služby nezávislého finančního poradce si však samozřejmě můžete vyhledat i sami. Není to žádná ostuda.

Koneckonců žádost o hypoteční úvěr, stejně jako celý proces okolo kupování nemovitosti, není žádná legrace, ale poměrně složitý a náročný úkon. Častokrát lidé žádající o hypotéku podepisují smlouvy obsahující pojmy, kterým ve skutečnosti nerozumí, a pak jsou nepříjemně překvapení. Peněz, které jste vynaložili za odborný názor a dobrou radu, proto rozhodně nebudete litovat.

pr článek

Další články autora