Japonská centrální banka v úterý revidovala směrem vzhůru svoji prognózu vývoje inflace a upravila i odhad růstu ekonomiky. Nabízela přitom optimističtější pohled na ekonomiku než před třemi měsíci. Zároveň ponechala svou ultra volnou měnovou politiku beze změny a odůvodnila to přetrvávající nejistotou v souvislosti s vývojem pandemie nového koronaviru.
Přestože spotřebitelské ceny v jiných ekonomikách rychle rostou, japonská inflace zůstává relativně slabá a stále hluboko pod dlouhodobým cílem Bank of Japan (BoJ) na úrovni 2 %.
Ve čtvrtletní zprávě o vývoji cen a ekonomiky centrální banka nově předpovídá inflaci za celý příští fiskální rok do konce března 2023 na úrovni 1,1 % namísto 0,9 % v předchozí prognóze. Důvodem je zdražování komodit. Mírně zvýšila také svou prognózu inflace na fiskální rok 2022/2023 na 1,1 % z 1 %.
„Rizika pro ceny jsou obecně vyvážená,“ uvedla BoJ v kvartální zprávě. V říjnu přitom ještě tvrdila, že rizika jsou vychýlena směrem dolů.
Pokud jde o japonskou ekonomiku, BoJ uvedla, že její „zotavení je stále jasnější“, jelikož se škody způsobené pandemií onemocnění COVID-19 zmírnily. To signalizuje, že nedávný nárůst nových případů onemocnění na variantu omikron postupuje rychle. I toto bylo to pozitivnější hodnocení než v říjnu.
BoJ ve zprávě snížila prognózu růstu ekonomiky v aktuálním fiskálním roce do konce března 2022 na 2,8 % z předchozích 3,4 %, jelikož omezení aktivity v rámci boje proti pandemii utlumilo spotřebu a ovlivnilo dodavatelské řetězce, což zasáhlo produkci.
V novém roce 2022/2023 však očekává zrychlení hospodářského růstu na 3,8 % (namísto na 2,9 %) a v dalším roce 2023/2024 zase zpomalení na 1,1 %.
„Rizika pro ekonomickou aktivitu jsou zatím vychýlena směrem dolů, zejména v důsledku vlivu onemocnění COVID-19,“ dodala banka.
Centrální banka si zachovala svůj dlouhodobý cíl 2%, který je i přes dlouholeté úsilí a globální růst cen stále daleko.