Středa, 7 června, 2023
aktualne

Některá letecká spojení kvůli omikronu se pozastavila

Nízkonákladové aerolinie pro šířící se omikron variantu nového koronaviru od ledna pozastavily některá letecká spojení s Košicemi. Pro TASR to potvrdila mluvčí košického letiště Karolína Linhartová s tím, že loni tam vybavili více cestujících než v prvním pandemickém roce 2020.

„Letecká společnost Ryanair na leden pozastavuje lety do Liverpoolu a na únor také lety do Varšavy, Vídně a Londýna. Letecká společnost Wizzair pozastavuje do 7. března 2022 lety do Doncaster-Sheffield,“ upřesnila. Po odeznění vlny omikronu v Evropě letiště podle ní předpokládá výrazný nárůst počtu přepravených cestujících u všech leteckých společností létajících z Košic.

Očekává, že koncem března letošního roku obnoví svůj provoz z Košic letecká společnost LOT Polské aerolinie do Varšavy a od poloviny dubna také letecká společnost Eurowings do Düsseldorfu.

Co se týče loňského roku, košické letiště ho hodnotí pozitivněji než rok 2020. Loni vybavili 168.742 cestujících, což je o 71.360 více než rok předtím. „Nicméně stále jsou to nízká čísla,“ řekla s tím, že před pandemií v roce 2019 vybavili 558.064 cestujících, což byl druhý nejlepší výsledek v historii letiště.

Na pravidelných linkách v roce 2021 přepravili 124.454 lidí. Největší počet přepravila letecká společnost Ryanair na spojeních z Košic do šesti destinací – Praha, Vídeň, Londýn-Stansted, Liverpool, Dublin a Varšava-Modlin.

Charterové lety připravené cestovními kancelářemi využilo 42.061 lidí. Letní sezóna odstartovala 23. června a byla ukončena 2. října. „Cestovní kanceláře nabízely sedm destinací v šesti zemích. Nejvíce rekreantů se vydalo do turecké Antalye, na řecký Rhodos a do bulharského Burgasu,“ upřesnila Linhartová. Podle jejích slov byly všechny charterové lety z Košic k moři v období do konce srpna vytěženy do stejné míry jako před pandemií.

Letiště doporučuje, aby si cestující v současné době předem důkladně zkontrolovali všechny požadované doklady a opatření, která jsou vyžadována v cílové destinaci. Připomíná, že nadále platí pro všechny letecké společnosti obecně platná pravidla nošení respirátoru po celou dobu letu, dodržování hygieny rukou a odstupů. Stejná pravidla platí i pro pohyb cestujících v prostorách terminálu Letiště Košice.

pr článek

Další články autora