Středa, 7 června, 2023
aktualne

Produkce oceli v Číně loni klesla, poprvé za šest let

Produkce oceli v Číně zaznamenala loni pokles, první za posledních šest let. Pod pokles, který následoval po rekordním roce 2020, se podepsala zejména zpřísněná opatření vlády ve 2. pololetí.

Čína, která je největším producentem oceli na světě, vyprodukovala v roce 2021 celkem 1,03 miliardy tun suroviny, uvedl v pondělí čínský statistický úřad. Ve srovnání s rekordním rokem 2020, ve kterém Čína vyprodukovala 1,065 miliardy tun oceli, klesl objem produkce o 3,3 %.

Peking již na začátku roku 2021 vyzval ocelárny, které patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, aby produkci nad úroveň z roku 2020 nezvyšovaly. Vysoká poptávka po oceli ze strany výrobního a stavebního sektoru po zotavení ekonomiky z útlumu v pandemickém roce 2020 však vedla ke zvýšení produkce a ocelárny vyprodukovaly v 1. pololetí roku 2021 téměř o 12 % oceli více než ve stejném období předchozího roku.

Vláda proto od července zpřísnila kontroly v environmentální oblasti, což se odrazilo na poklesu produkce v meziměsíčním i meziročním srovnání. Pod snížení výroby se kromě toho podepsala i energetická krize, která způsobila výpadky v dodávkách elektrické energie jak pro domácnosti, tak pro firmy.

Ve 2. pololetí loňského roku vyprodukovala Čína 470,86 milionu tun oceli. Ve srovnání s 2. pololetím předchozího roku to znamená pokles o 16 %.

V samotném prosinci vyprodukovala Čína 86,19 milionu tun oceli. Oproti listopadu sice produkci zvýšila (v listopadu dosáhla 69,31 milionu tun), ve srovnání s prosincem loňského roku však produkce klesla o 6,8 %.

Analytici očekávají, že iv nejbližším období bude produkce oceli klesat. Důvodem jsou blížící se oslavy lunárního nového roku i Zimní olympijské hry v Pekingu. Po jejich skončení se poptávka po oceli opět zvýší, Peking však přesto očekává pokles produkce iv letošním roce, a to zhruba o 0,7 %.

pr článek

Další články autora