Středa, 7 června, 2023
aktualne

Nezaměstnanost v Británii v listopadu klesla, zaměstnanost a mzdy stouply

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království za tři měsíce do konce listopadu 2021 klesla na nejnižší úroveň za 17 měsíců. Zároveň míra zaměstnanosti i mzdy rostly. Ukázaly to v úterý údaje statistického úřadu ONS.

Konkrétní míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v období září – listopad 2021, tedy před nástupem varianty omikron nového koronaviru, který od té doby otřásl ekonomikou, klesla na 4,1 % ze 4,2 % v období srpen – říjen. To byla nejnižší úroveň nezaměstnanosti od tří měsíců do konce června 2020, uvedl v prohlášení ONS.

Tento výsledek překonal odhady ekonomů, kteří očekávali, že nezaměstnanost zůstane na úrovni 4,2 %.

Nezaměstnanost přitom ve sledovaném období klesla i přes ukončení vládního programu podpory pracovních míst, který v září podporoval více než 1 milion pracovníků.

Zpráva ONS také ukázala, že počet zaměstnanců se za tři měsíce do konce listopadu 2021 zvýšil jen o 60.000 na 32,475 milionu, zatímco ekonomové odhadovali, že stoupne o 125.000 osob.

Podle rychlého odhadu ONS však v prosinci 2021 vzrostl počet zaměstnanců až o 184.000, nejvíce v historii, a zároveň počet volných pracovních míst dosáhl nového rekordu 1,247 milionu.

„Dnešní čísla jsou důkazem toho, že trh práce prosperuje, počet zaměstnanců stoupá na rekordní úroveň a oznámení o propouštění jsou v prosinci na nejnižší úrovni od roku 2006,“ konstatoval v úterý britský ministr financí Rishi Sunak.

Obavy z možného nedostatku pracovní síly a tlaků na platy ve střednědobém horizontu byly hlavním důvodem, proč Bank of England minulý měsíc poprvé od začátku pandemie zvýšila úrokové sazby.

V poslední době však prudký nárůst infikovaných, kteří se nakazili variantou omikron, způsobil rozsáhlé absence zaměstnanců. Většina ekonomů však očekává, že tento nepříznivý vliv bude krátkodobý.

Statistiky dále ukázaly, že průměrná hrubá mzda včetně odměn se za tři měsíce do konce listopadu 2021 zvýšila meziročně o 4,2 %. To byl její nejmenší nárůst za jeden rok a v souladu s očekáváními ekonomů. Mzdy v soukromém sektoru přitom stouply o 4,5 % a ve veřejném sektoru o 2,6 %.

Průměrná mzda bez odměn ve sledovaném období vzrostla o 3,8 %, což se také shoduje s prognózami trhu.

Růst mezd se neustále zpomaluje z rekordního maxima 8,8 % v červnu 2021. Přesto mzdy nadále stoupají více než před pandemií, když se tempo jejich růstu pohybovalo v pásmu 2 – 3 %. To vzhledem ke slabému základnímu růstu produktivity vyvolává v centrální bance obavy z inflace.

Rychle rostoucí inflace odkrajuje značnou část z platů. Mzdy bez odměn po úpravě o inflaci během tří měsíců do konce listopadu stagnovaly, což je nejslabší výsledek od července 2020.

„Zdá se, že jen málo podniků výrazně zvyšuje mzdy, aby si udržely své zaměstnance,“ řekl Samuel Tombs z Pantheon Macroeconomics, který předpovídá růst mezd za celý rok 2022 o 3,5 %, zatímco inflaci odhaduje na úrovni téměř 5 %.

pr článek

Další články autora