Středa, 7 června, 2023
aktualne

Rostoucí ceny ropy a plynu výrazně zvyšují dluhy energetických podniků v Evropě

Evropské energetické firmy se stále více zadlužují, aby pokryly náklady spojené s rostoucími cenami ropy a plynu. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Bloomberg.

Dluhy energetických podniků v Evropě se zvyšují už od pandemie, letos však růst nabral zvláště velké rozměry. Podle Bloombergu dosáhl objem dluhů energetických firem v letošním roce více než 1,7 bilionu eur, což oproti období před nástupem pandemie představuje přes 50procentní nárůst.

V současnosti se nejvíce mluví o německé společnosti Uniper. Ta je největším dovozcem ruského plynu do Německa, prudký pokles dodávek z Ruska, čímž Moskva reagovala na sankce západních států za válku na Ukrajině, nicméně firmu přinutil požádat stát o pomoc. Očekává se, že Uniper bude potřebovat na zvládnutí situace pomoc v hodnotě asi 9 miliard eur. S důsledky energetické krize se potýká i česká společnost ČEZ, která požádala o 3 miliardy eur. Celý sektor by měl dostat na řešení krize minimálně 24 miliard eur.

Cheerful mature businessman filling up car tank with fuel at gas station and talking on phone.

Údaje Bloombergu ukázaly, že od začátku roku do konce června vydaly energetické firmy v Evropě dluhopisy v hodnotě 45 miliard eur. Za dalších 72 miliard eur si vzali úvěry.

pr článek

Další články autora