Středa, 7 června, 2023
aktualne

Bank of Canada předpokládá inflaci nad 8 %, na této úrovni setrvá pár měsíců

Kanadská centrální banka předpokládá, že v červnu se míra inflace dostala nad 8 % a nad touto hranicí se udrží několik měsíců. Uvedl to koncem tohoto týdne pro zástupce kanadských firem guvernér kanadské centrální banky Tiff Macklem. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

„Inflace se pohybuje vysoko nad 7 %,“ řekl Macklem v souvislosti s ostatními oficiálními údaji za květen, kdy míra inflace dosáhla 7,7 %, nejvýše od ledna 1983. „Očekáváme, že za červen se dostala již nad 8 %. Oficiální údaje budou známé příští týden. Víme, že ceny ropy byly v červnu velmi vysoké, takže by mě nepřekvapilo, kdyby inflace pokročila výše,“ dodal guvernér Bank of Canada.

S inflací nad 8% počítají i ekonomové oslovení agenturou Reuters. V poslední prognóze uvedli, že za červen očekávají v Kanadě míru inflace 8,3 %. Pokud se jejich odhad potvrdí, bude to znamenat nejvyšší růst spotřebitelských cen v zemi od roku 1982. Statistický úřad zveřejní údaje za červen ve středu 20. července.

A flowing Canadian flag on a flagpole. Taken at sunset with Old Quebec City and the St. Lawrence River in the background. Aerial HDR view.

Macklem dodal, že s inflací nad 8% počítá centrální banka iv dalších měsících. V příštím roce by však měla být postupně zmírněna a do konce roku 2023 dosáhnout přibližně 3 %. V roce 2024 pak banka očekává další zpomalování inflace na 2%.

V souvislosti s nynějším růstem cen Macklem řekl, že centrální banku velmi znepokojuje mzdově-cenová spirála, když firmy zvyšují platy s cílem udržet si zaměstnance a následně vyšší náklady přesouvají na spotřebitele, kteří poté jako zaměstnanci opět požadují vyšší platy na kompenzaci inflace. „To vytváří začarovaný kruh,“ dodal Macklem, přičemž ujistil, že centrální banka přijme další opatření k tomu, aby se inflace dostala na požadovanou úroveň.

pr článek

Další články autora