Čtvrtek, 2 února, 2023
aktualne

Pokusy o koupi či pronájem budovy stanice byly neúspěšné

Budova železniční stanice v Dudincích v Krupinském okrese je dlouhodobě mimo provoz a pokusy o její koupi či pronájem byly v minulosti neúspěšné. Pro TASR to uvedla mluvčí Železnic Slovenské republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová s tím, že objekt je v současnosti zcela nevyužitý a stavba je zamčená.

Připomněla, že budova zastávky od dočasného zrušení osobní dopravy na trati Zvolen-Šahy od roku 2003 není v provozu. Dále fungoval pouze bufet, který po několika letech také ukončil provoz. V současnosti v interiéru dělají jen revize kotelny, hasicích přístrojů a hydrantu v kanceláři. „Momentálně probíhá posuzování objektu o potřebnosti a následně ŽSR podniknou opatření vyplývající z posuzování,“ zmínila.

V objektu jsou prostory po bývalém bufetu, vestibul, prázdné kanceláře a sklady i veřejné toalety, které jsou v dezolátním stavu. „Součástí je i kotelna se dvěma sice funkčními, ale starými kotli z roku 1994,“ podotkla mluvčí s tím, že jimi jen temperují prostory zastávky v zimním období. Systém ústředního topení je také zastaralý, radiátory jsou buď poruchové nebo chybí. „Okna jsou původní, dřevěná, mnohdy poškozená a netěsní stejně jako původní dveře,“ vysvětlila a dodala, že střecha je plochá lepenková a mnohdy ji is fasádou opravovala. V současnosti však omítka opadává. „V objektu a v interiéru provádíme průběžně nezbytné opravy zjištěné při běžné kontrole či po vandalizmu,“ poznamenala.

Podle mluvčí objekt vyžaduje komplexní rekonstrukci. Patří sem oprava střechy, fasády, ústředního topení a rozvodů i výměna oken a dveří. Součástí prací by bylo i snížení stropů, oprava omítek a maleb, rekonstrukce veřejných toalet a oprava elektroinstalace. Obnovu by potřebovalo i odpadní potrubí a osadit by bylo třeba i lavičky. „Uvedené práce nebo minimálně jejich část by byla podle finančních možností,“ informovala.

Lviv, Ukraine – March 4, 2022: People with luggage stand on a train station platform at night in Lviv, Ukraine

Objekt by byl podle ŽSR i pro turisticky vyhledávané lázeňské město vhodný pro restaurační či bufetové prostory, kavárnu nebo prodejnu. V blízkosti budovy se totiž nacházejí také parkoviště, autobusové nádraží a centrum města. Stavba je napojena na elektrickou energii a veřejný vodovod, ve vodoměrné šachtě v blízkosti budovy. „V případě kapitalizace objektu formou prodeje byla konzultována i možnost osazení přístřešku pro cestující,“ konstatovala mluvčí s tím, že by to bylo několik metrů od budovy s přímým přístupem od ulice.

Po obnovení osobní železniční dopravy v roce 2019 se jízdenky prodávají přes internet nebo na osobní stanici ve Zvolenu.

pr článek

Další články autora