Středa, 7 června, 2023
aktualne

Češi plánují změny pravidel pro případný nedostatek plynu během zimy

V současnosti platné regulační stupně a pravidla nejsou podle českého ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely připraveny na situaci, kdy by došlo k dlouhodobému nedostatku plynu během topné sezóny. Ministerstvo proto plánuje jejich změnu. Informoval o tom server novinky.cz.

„Pokud by měl podnik tři provozovny a my bychom mu poslali pro všechny méně plynu, jak to stanoví současná vyhláška, musel by je všechny tři zavřít,“ řekl Síkela v uplynulých dnech před novináři v Bruselu. „Musíme proto připravit takové legislativní nástroje, abychom podniku poslali plný tlak například pro dva provozy a on by byl nucen zavřít pouze jeden,“ dodal.

Rusko od pondělí 11. července pozastavilo přepravu plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Severní proud 1. Důvodem je údržba potrubí. Odstávka by měla trvat 10 dní. Na otázku Radiožurnálu, jaké krizové scénáře má ministerstvo průmyslu a obchodu připraveno, pokud by se kohoutky neotevřely, Síkela už na začátku týdne odpověděl: „Abychom udrželi průmysl v chodu, zejména jeho klíčové části, tak samozřejmě bychom museli vyzvat i obyvatelstvo, aby se do určité míry uskromnilo“.

Při kritickém nedostatku plynu by se dodávky podle současných pravidel zachovaly pouze pro domácnosti a kritickou infrastrukturu, například nemocnice. V rámci 10 takzvaných odběrových stupňů pro omezování spotřeby by se v prvním stupni podle vyjádření ministerstva omezily dodávky zákazníkům, kteří mají možnost přejít na jiné palivo.

Oil pump cold winter and snow. Back light, white cloudy and blue sky background, sunlight

Česko má momentálně podle Síkelu zásobníky naplněné zhruba na 75 procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu požaduje, aby provozovatelé zásobníků tyto do 1. listopadu naplnili na 90 %.

pr článek

Další články autora