Finanční stres lze řešit revizí příjmů a výdajů a jejich cílevědomým plánováním. Podle PR manažerky 365.bank Lindy Valko Gálikové je možné si následně nastavit měsíční rozpočet, přičemž ideální finanční míry jsou 40, 30, 20, 10.
V důsledku toho by 40 % příjmu mělo směřovat na uhrazení pravidelných běžných výdajů, třetina rozpočtu by měla sloužit na pokrytí finančních závazků, jako jsou úvěr nebo hypotéka, a pětina na střednědobé či dlouhodobé spoření, respektive investování. Desetina z měsíčního příjmu by měla sloužit k vytváření pravidelné finanční rezervy.
„Více než polovina (56 %) lidí na Slovensku považuje svou současnou finanční situaci za nepříznivou. Za poslední rok se tento stav pro většinu nezměnil a stejný počet lidí je přesvědčeno, že se v nejbližší době ani nezlepší. Třetina Slováků dokonce vnímá svou budoucí finanční situaci horší než tu aktuální,“ vysvětlila Valko Gáliková.
Závěr roku je obdobím, kdy jsou v souvislosti s vánočními svátky zvýšeny výdaje, jejichž dosah si lidé postupně uvědomují a pociťují začátkem roku. Navíc, v kombinaci s měnící se ekonomickou situací, jako například rostoucí inflace, respektive zdražování, jakož i aktuální situací s pandemií nového koronaviru může být vnímání finanční situace ještě senzitivnější.