Středa, 7 června, 2023
aktualne

Švýcarská centrální banka možná zvýší hlavní úrokovou sazbu až o 75 bodů

Švýcarská centrální banka plánuje na příštím zasedání další zvýšení klíčové úrokové sazby poté, co v červnu přistoupila k jejímu prvnímu zvýšení za 15 let. Není přitom vyloučeno, že ji posune vzhůru až o 75 bazických bodů. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Švýcarská centrální banka v polovině června zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů z -0,75 na -0,25%. Ke zvýšení klíčové sazby tak přistoupila poprvé za 15 let a guvernér banky Thomas Jordan krátce po oznámení tohoto rozhodnutí uvedl, že v důsledku pokračujících inflačních tlaků je pravděpodobné, že bude nutné další zpřísnění měnové politiky.

Minulý týden statistický úřad zveřejnil nejnovější údaje o vývoji inflace, které signalizují, že banka hlavní úrokovou sazbu zvýší i na příštím zasedání koncem září. Podle údajů statistiků dosáhla meziroční míra inflace v červnu 3,4 %, což sice ve srovnání s jinými státy nepředstavuje vysokou úroveň, pro Švýcarsko však znamená téměř 30leté maximum. Například tříprocentní hranici překročila inflace ve Švýcarsku poprvé od roku 2008.

Aerial view of Zurich, Switzerland. Taken from a church tower overlooking the Limmat River. Beautiful blue sky with dramatic cloudscape over the city. Visible are many traditional Swiss houses, bridges and churches.

Podle novin Schweiz am Wochenende, které citovaly několik zdrojů obeznámených se situací, centrální banka uvažuje nad zvýšením hlavní úrokové sazby na zasedání 22. září o 50 až 75 bazických bodů, vše bude záviset na dalším vývoji inflace. Předběžně plánuje zvýšení o 50 bazických bodů na 0,25 %, pokud by se však inflace posunula do té doby výrazněji vzhůru, možné je zvýšení o 75 bodů. Někteří analytici nevylučují, že centrální banka zvýší úrokové sazby již před oficiálním zasedáním 22. září.

pr článek

Další články autora