Středa, 7 června, 2023
aktualne

SAMO předpokládá plný náběh na zálohované obaly před Velikonocemi

„Momentálně jsme teprve v počáteční fázi, kdy stále ještě platí přechodné období nejen na prodej nezálohovaných obalů, ale během ledna stále mohou výrobci uvádět na trh ještě staré nezálohované obaly,“ přiblížil.

„Tím, že není takový tlak na zvracení obalů, tak nám to pomáhá spolu se Správcem (zálohového systému) dolaďovat a napravovat počáteční problémy, které souvisí například s tokem dat z jednotlivých odběrných míst ke Správci nebo technickým vybavením, případně se spotřebním materiálem, “ upřesnil.

SAMO jako problém vnímá, že množství lidí přichází s obaly, které nemají na sobě označení „Z“, a tedy automat jim je nesebere. „Tyto obaly nám lidé nechávají následně v prodejnách, což způsobuje další problémy s jejich hromaděním a následným odvozem,“ upozornil.

„Proto bychom chtěli i apelovat na spotřebitele, aby ty obaly, které nejsou zálohovány, tedy nemají na sobě „Z“, nadále vyhazovali do žlutých kontejnerů a pouze zálohované obaly vraceli do odběrných míst v obchodních provozech,“ dodal Krajčovič.

Od 1. ledna 2022 funguje na Slovensku zálohový systém pro nápojové obaly. Takový systém nelze zavést ze dne na den, proto je zákonem stanoveno přechodné období, během kterého jsou v prodejnách zálohovány i nezálohované obaly.

Jak dále informovala Lucia Morvai, ředitelka pro vnější vztahy a komunikaci Správce zálohového systému, pro výrobce i dovozce nápojů končí přechodné období 31. ledna 2022. Po tomto datu již na český trh nemohou uvést nápoje v obalu, který nebyl registrován v zálohovém systému a řádně označen symbolem zálohování.

Zdůraznila, že obchodníci mají přechodné období déle – do konce června 2022, dokdy mohou doprodat staré zásoby. Od 1. července 2022 se v prodejnách již nemohou prodávat nezálohované nápojové plastové láhve a plechovky. Upřesnila, že se zálohují všechny jednorázové plastové láhve a plechovky od nápojů o objemu 0,1 litru až 3 litry včetně. Na každé zálohované láhvi či plechovce je symbol „Z“ v recyklačních šipkách a text „Zálohováno“.

pr článek

Další články autora